ամն , , ,

Բեռլինալե-2019. համարտադրության շուկա. Հայաստանը կներկայացնի «Վարորդը»

Փետրվարի 9-ից 13-ը Բեռլինի 69-րդ Միջազգային կինոփառատոնի շրչանակներում կանցնի Բեռլինի 16-րդ համարտադրության շուկան, որի մասնակից են 600 միջազգային պրոդյուսերնր և ներդրողներ: Այս տարի կինոշուկայում կներկայացվի 37 նոր նախագիծ, որի պրոդյուսերները փնտրում են գործընկերների: Բացի այդ, հինգ ընկերություն կմասնակցի Company Matching ծրագրում:

Շուկայի շրջանակներում Բեռլինալեի կազմակերպիչները արդեն պլանավորել են 1,300 հաշվի առնելով ամեն նախագծի յուրահատկությունը: Այդ հանիպումների ընթացքում կհանդիպեն միջազգային պրոդյուսերներ, վաճառքի մասնագետներ, դիստրիբյուտորներ և ներդրողներ 30 երկրներից, որի թվում է նաև Հայաստանը:

Արդեն մի քանի տարիների ընթացքում այս մտածված քայլը ապացուցում է իր էֆեկտիվությունը: 2018-ին աջակցություն ստացած 16 ֆիլմ ներկայացվել էին խոշոր միջազգային կինոփառատոններում և աշխարհի տարբեր կինոթատրոններում:

Բացի պոտենցիալ գործընկերների հետ հանդիպումներից, շուկայի մասնակիցները մրցակցելու են Eurimages Co-Production Development Award (20 000 եվրո), VFF Talent Highlight Award (10 000 եվրո) և ARTE-ի Միջազգային պարգև (6000 եվրո) պարգևների համար:

Հայաստանի կողմից ներկայացված «Վարորդը» ֆիլմը դեռ մշակման շրջանում է, նախատեսվում է, որ ֆիլմի նկարահանումները կսկսվեն 2020 թվականին:

90 րոպեյանոց դրաման պատմում է երկու երեխաների երիտասարդ մոր պատություն: Ամուսինը թույլ չեր տալիս Գայանեին աշխատել, նա չունր աշխատանքային փորձ, չուներ համապատասխան կրթություն: Ամուսնու հիվանդանոց պառկելուց հետո կինը ստիպված է ապահովել իր ընտանիքը:

Ֆիլմի սցենարի հեղինակն է Նաիրի Հախվերդին, ռեժիսորը Լուսինե Սարգսյանը, պրոդյուսրը Օֆելիա Հարությունյանը: Բյուջեն կազմում է 437,625 եվրո (243.931.000 դրամ)

Բեռլինի կինոշուկայում մասնակցող ֆիլմեր՝

«Compartment Number Six» (D: Juho Kuosmanen), Aamu Film Company, Finland
«Alcarrà»s (D: Carla Simón), Avalon PC, Spain
«The Hunt for the Puma» (D: Marcela Said), Cinéma Defacto, France 
«Rule 34» (D: Júlia Murat), Esquina Filmes & Bubbles Project, Brazil
«Hinterland» (D: Stefan Ruzowitzky), FreibeuterFilm, Austria & Amour Fou Luxembourg, Luxembourg 
«Paradise» (D: Bijon), Goopy Bagha Productions, Bangladesh, & Razor Film Produktion, Germany
«The Kidnapping» (D: Wang Yichun), Huace Pictures & Voilà Pictures, People’s Republic of China
«Reshma Sher»a (D: Megha Ramaswamy), Jar Pictures, India
«The Property» (D: Dana Modan), July August Production, Israel & Extreme Emotions, Poland
«Apollo» (D: Arab and Tarzan Nasser), Les Films du Tambour, France 
«Petite Fleur» (D: Santiago Mitre), Maneki Films, France & La Uniòn de los Rìos, Argentina
«Home Away» (D: Thanos Anastopoulos), Mansarda Production, Italy & Fantasia Audiovisual, Greece
«A Responsible Adult» (D: Shira Geffen), Marker Films, Israel
«Chica_Chile_Norway» (D: Ingvild Søderlind), Miso Film Norge, Norway
«Je suis Karl» (D: Christian Schwochow), Pandora Film Produktion, Germany
«Dominion» (D: Boo Junfeng), Peanut Pictures, Singapore 
«The Soul»s (D: Tallulah H. Schwab), PRPL, The Netherlands
«Nowhere Special» (D: Uberto Pasolini), Red Wave Films, United Kingdom
«For Real» (D: Benjamin Cantu), Rohfilm Factory, Germany
«Farewell o Earth» (D: Ask Hasselbalch), Snowglobe, Denmark
«Slash/Back» (D: Nyla Innuksuk), Stellar Citizens & Scythia Films & Mixtape VR, Canada
«Happy Sheep» (D: Valéry Rosier), Wrong Men, Belgium

«Berlinale Directors»՝

«A Golden Shotgun» (D: Alex Anwandter), Araucaria Cine & Panchito Films, Chile
«From Malta to Oblivio»» (D: Axel Petersén), Flybridge, Sweden
«Patrimonial Fears and Other Symptoms» (D: Elina Psykou), Homemade Films & StudioBauhaus, Greece

«Rotterdam-Berlinale Express»՝

«Stillbor»n (D: Olga Chajdas), Apple Film Production, Poland
«Peaches» (D: Jenny Suen), White Sea Pictures (P: Jenny Suen), Hong Kong & Salty Pictures, People’s Republic of China (see also “Talent Project Market”)

«Talent Project Market»՝

«Three Brothers» (D: Francisco Paparella), 3 Moinhos (P: Ana Alice De Morais), Brazil & Río Azul Films, Argentina
«Each of Us» (D: Anne Zohra Berrached, Carla Simón, Meritxell Colell), Alhena Production (P: Eva Pauné), Spain
«Livramento» (D: Lillah Halla), Arissas Multimidia (P: Clarissa Guarilha Santos), Brazil
«Kullu Men Allah» (D: Rotem Kaplinsky), Black Sheep Film Productions (P: Alona Refua), Israel
«Bufis» (D: Mahad Ahmed, Vincenzo Cavallo), Cultural Video (P: Vincenzo Cavallo), Kenya
«Wolf» (D: Nathalie Biancheri), Feline Films (P: Jessie Fisk), Ireland
«The Driver» (D: Lusine Sargsyan), Illusion Production (P: Ophelia Harutyunyan), Armenia
«In-Law» (D: Dar Gai), Jugaad Motion Pictures (P: Dheer Momaya), India
«Autobiography» (D: Makbul Mubarak), KawanKawan Media (P: Yulia Evina Bhara), Indonesia
«Like a Limbless Tree» (D: Tunç Davut), Tekhne Film (P: Sinem Altindag), Turkey
«Peaches» (D: Jenny Suen), White Sea Pictures (P: Jenny Suen), Hong Kong & Salty Pictures, People’s Republic of China

Ի՞նչ եք կարծում

0 points
Upvote Downvote

Հեղինակ՝ Սերգեյ Հովսեփյան

Գլխավոր խմբագիր: 2017 թվականին ավարտել եմ Սլավոնական համալսարանի ռեժիսուրայի բաժինը: Նույն ժամանակ ընդունվել եմ ՎԳԻԿ-ի պրոդյուսերական ֆակուլտետ: Աշխատել եմ «Նաիրի» կինոթատրոնում և տարբեր ռուսական կնոփառատոններում:

Դիտարկումները

Թողնել պատասխան

Ձեր էլ-փոստի հասցեն չի հրապարակվելու։ Պարտադիր դաշտերը նշված են *-ով

Բեռնել եւ hellip;

Բեռնել եւ hellip;

0

Comments

0 comments

Հայտնի է ռուսական առաջին սերիալը, որը կներկայացվի Netflix Original բրենդի ներքո

«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը բացում է ֆիլմերի հայտերի ընդունումը