Connect with us

Կինոիրադարձություններ

«Ոսկե գլոբուս» — 2020. Հաղթողները

Լոս Անջելեսում՝ երեկ երկոյան, «Բեվերլի Հիլթոն» հյուրանոցի տարածքում տեղի է ունեցել «Ոսկե գլոբուսի» 77-րդ մրցանակաբաշխությունը։ Այս տարի այն վարում էին Ռիկի Ջեյրվեյսը: Մրցանակաբաշխությունը հեռարձակվել է ամերիկյան NBC հեռուստաալիքով:

Հրապարակվել է

Լոս Անջելեսում՝ երեկ երկոյան, «Բեվերլի Հիլթոն» հյուրանոցի տարածքում տեղի է ունեցել «Ոսկե գլոբուսի» 77-րդ մրցանակաբաշխությունը։ Այս տարի այն վարում էին Ռիկի Ջեյրվեյսը: Մրցանակաբաշխությունը հեռարձակվել է ամերիկյան NBC հեռուստաալիքով:

Կինեմատոգրաֆում ունեցած ավանդի համար Սեսիլ Բ. Դեմիլի պատվավոր մրցանակ է ստացել Թոմ Հենքսը:

«Լավագույն դրամա» անվանակարգում հաղթել է «1917»-ը (կինոթատրոններում հունվարի 30-ից): Ռեժիսոր Սեմ Մենդեսի ռազմական դրաման ի կենսագրական ֆիլմը նվիրված է Առաջին համաշխարհային պատերազմի հերոսներին: Նույն անվանակարգում էին ներկայացված նաև «Ամուսնական պատմություն», «Երկու Պապերը», «Ջոկեր» և «Իռլանդացին» ֆիլմերը: «1917» կինոնկարի ռեժիսոր Սեմ Մենդեսը մրցանակի է արժանացել «Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգում:

Լավագույն դրամատիկ դերասան է ճանաչվել «Ջոկեր»-ին մարմնավորած Հոակին Ֆենիքսը:

Ռենե Զելվեգերը ճանաչվել է լավագույն դրամատիկ դերասանուհի («Ջուդի» ֆիլմ): Նույն անվանակարգում նրա հետ մրցում էին Սքարլեթ Յուհանսոնը, Սիրշա Ռոնանը, Շարլիզ Թերոնը, Սինթիա Էրիվոն:

«Լավագույն երգիծական ֆիլմ կամ մյուզիքլ» անվանակարգում հաղթել է Քվենտին Տարանտինոյի «Մի անգամ Հոլիվուդում» կինոնկարը:

«Երգիծական ֆիլմի կամ մյուզիքլի լավագույն դերասան» անվանակարգում հաղթել է Թերոն Էջերթոնը, որը «Ռոքեթմեն» ֆիլմում մարմնավորել է ռոք երաժիշտ Էլթոն Ջոնին:

Կինոոլորտի ասպարեզի ամբողջական ցանկը այսպիսի տեսք ունի՝

Լավագույն դրամա

«1917»
«Ամուսնական պատմություն»
«Երկու Պապերը»
«Ջոկեր»
«Իռլանդացին»

Լավագույն երգիծական ֆիլմ կամ մյուզիքլ

«Դանակները դուրս»
«Ջոջո Ճագարը»
«Իմ անունն է Դոլեմեյթ»
«Մի անգամ Հոլիվուդում»
«Ռոքեթմեն»

Լավագույն դրամատիկ դերասան

Անտոնիո Բանդերաս — «Ցավ և փառք»
Քրիստիան Բեյլ — «Ford ընդդեմ Ferrari»
Ադամ Դրայվեր — «Ամուսնական պատմություն»
Ջոնաթան Փրայս — «Երկու Պապերը»
Հոակին Ֆենիքս — «Ջոկեր»

Երգիծական ֆիլմի կամ մյուզիքլի լավագույն դերասան

Լեոնարդո Դի Կապրիո — «Մի անգամ Հոլիվուդում»
Ռոման Գրիֆին Դեւիս — «Ջոջո Ճագարը»
Դենիել Քրեյգ — «Դանակները դուրս»
Էդի Մերֆի — «Իմ անունն է Դոլեմեյթ»
Թերոն Էջերթոն — «Ռոքեթմեն»

Լավագույն դրամատիկ դերասանուհի

Ռենե Զելվեգեր — «Ջուդի»
Սքարլեթ Յուհանսոն — «Ամուսնական պատմություն»
Սիրշա Ռոնան — «Փոքրիկ կանայք»
Շարլիզ Թերոն — «Սկանդալ»
Սինթիա Էրիվո — «Հարիեթ»

Երգիծական ֆիլմի կամ մյուզիքլի լավագույն դերասանուհի

Ակվաֆինա — «Հրաժեշտ»
Անա դե Արմաս — «Դանակները դուրս»
Քեյթ Բլանշետ — «Ուր ես կորել, Բեռնադետ»
Էմմա Թոմփսոն — «Ուղիղ եթերում»
Բինի Ֆելդշթեյն — «Կրթություն»

Երկրորդ պլանի լավագույն դերասան

Ալ Պաչինո — «Իռլանդացին»
Ջո Պեպի — «Իռլանդացի»
Բրեդ Փիթ — «Մի անգամ Հոլիվուդում»
Էնթոնի Հոփքինս — «Երկու Պապերը»
Թոմ Հենքս — «Գեղեցիկ օր հարեւանությամբ»

Երկրորդ պլանի լավագույն դերասանուհի

Քեթի Բեյթս — «Ռիչարդ Ջուելի Գործը»
Անետ Բենինգ — «Խոշտանգումների զեկույց»
Լորա Դերն — «Ամուսնական պատմություն»
Ջենիֆեր Լոպես — «Մերկապարուհիները»
Մարգո Ռոբի — «Սկանդալ»

Լավագույն ռեժիսոր

Սեմ Մենդես — «1917»
Պոն Ջուն Հո — «Մակաբույծները»
Մարտին Սկորսեզե — «Իռլանդացին»
Քվենտին Տարանտինո — «Մի անգամ Հոլիվուդում»
Թոդ Ֆիլիպս — «Ջոկեր»

Լավագույն սցենար

«Ամուսնական պատմություն»
«Երկու Պապերը»
«Իռլանդացին»
«Մի անգամ Հոլիվուդում»
«Մակաբույծները»

Լավագույն օտարլեզու ֆիլմ

«Ցավ և փառք»
«Թշվառները»
«Մակաբույծները»
«Աղջկա դիմանկարը կրակի մեջ»
«Հրաժեշտ»

Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ

«Խաղալիքների պատմություն 4»
«Ինչպես ընտելացնել վիշապին 3»
«Առյուծ Արքան»
«Կորած օղակ»
«Սառցե սիրտը 2»

Լավագույն երաժշտություն

Ալեքսանդր Դեպլա — «Փոքրիկ կանայք»
Հիլդուր Գուդնադոտիր — «Ջոկեր»
Ռենդի Նյուման — «Ամուսնական պատմություն»
Թոմաս Նյուման — «1917»
Դանիել Պեմբերտոն — «Որբ Բրուքլին»

Լավագույն երգ

«Beautiful Ghosts» — «Կատուները»
«(I’m Gonna) Love Me Again» — «Ռոքեթմեն»
«Into The Unknown» — «Սառցե սիրտը 2»
«Spirit» — «Առյուծ Արքան»
«Stand Up» — «Հարիեթ»

Հեռուստատեսային ոլորտի հաղթողների ամբողջական ցանկը այսպիսի տեսք ունի՝

Լավագույն դրամատիկ սերիալ

«Մեծ փոքր ստեր»
«Թագը»
«Ժառանգները»
«Սպանելով Եվային»
«Առավոտյան շոու»

Լավագույն դրամատիկ սերիալի դերասան

Բրայան Քոքս — «Ժառանգները»
Ռամի Մալեք — «Պարոն Ռոբոտ»
Տոբայաս Մենզիս — «Թագը»
Բիլլի Պորտեր — «Կեցվածք»
Քիթ Հարինգթոն — «Գահերի խաղը»

Լավագույն դրամատիկ սերիալի դերասանուհի

Նիկոլ Քիդման — «Մեծ փոքր ստեր»
Օլիվիա Քոլման — «Թագը»
Ջոդի Կոմեր — «Սպանելով Եվային»
Ռիզ Ուիզերսփուն — «Առավոտյան շոու»
Ջենիֆեր Էնիսթոնը — «Առավոտյան շոու»

Լավագույն երգիծական սերիալ

«Բարրին»
«Ֆլիբեգ»
«Քաղաքական գործիչը»
«Կոմինսկու մեթոդը»
«Զարմանալի տիկին Մեյզելը»

Լավագույն երգիծական սերիալի դերասան

Մայքլ Դուգլաս — «Կոմինսկու մեթոդը»
Բիլ Հեյդեր — «Բարրին»
Բեն Պլատտ — «Քաղաքական գործիչ»
Փոլ Ռադդ — «Living with Yourself»
Ռամի Յուսեֆ — «Ռամի»

Լավագույն երգիծական սերիալի դերասանուհի

Ռեյչել Բրոսնահան — «Զարմանալի տիկին Մեյզելը»
Քիրստեն Դանստ — «Ինչպես դառնալ աստված կենտրոնական Ֆլորիդայում»
Նատաշա Լիոն — «Մատրյոշկա»
Ֆիբի Ուոլեր Բրիջ — «Ֆլիբեգ»
Քրիստինա Էփլգեյթ — «Մեռած է ինձ համար»

Լավագույն հեռուստաֆիլմ կամ մինի-սերիալ

«Անհավանականը»
«Ամենաբարձր ձայնը»
«Հնարք-22»
«Ֆոսսի/Վերդոն»
«Չեռնոբիլ»

Լավագույն հեռուստաֆիլմի կամ մինի-սերիալի դերասան

Սաշա Բարոն Քոեն — «Լրտեսը»
Ռասել Քրոու — «Ամենաբարձր ձայնը»
Սեմ Ռոքուել — «Ֆոսսի/Վերդոն»
Ջարեդ Հարիս — «Չեռնոբիլ»
Քրիստոֆեր Էբոթ — «Հնարք-22»

Լավագույն հեռուստաֆիլմի կամ մինի-սերիալի դերասանուհի

Քեյթլին Դիվեր — «Անհավանականը»
Ջոյի Քինգ — «Ձեւականություն»
Հելեն Միրեն — «Եկատերինա Մեծ»
Մերրիտտ Վիվեր — «Անհավանականը»
Միշել Ուիլյամս — «Ֆոսսի/Վերդոն»

Երկրորդ պլանի լավագույն հեռուստաֆիլմի կամ մինի-սերիալի դերասան

Ալան Արկին — «Կոմինսկու մեթոդը»
Կիրան Կալկին — «Ժառանգները»
Ստելլան Սկարսգարդ — «Չեռնոբիլ»
Էնդրյու Սքոթ — «Ֆլիբեգ»
Հենրի Ուինկլեր — «Բարրին»

Երկրորդ պլանի լավագույն հեռուստաֆիլմի կամ մինի-սերիալի դերասանուհի

Պատրիշա Արկետ — «Ձեւականություն»
Հելենա Բոնեմ Քարթեր — «Թագը»
Թոնի Կոլետտ — «Անհավանականը»
Մերիլ Սթրիփ — «Մեծ փոքր ստեր»
Էմիլի Ուոթսոն — «Չեռնոբիլ»

Շարունակել ընթերցումը
Գովազդ
Մեկնաբանություններ

Կինոիրադարձություններ

Վենետիկի կինոփառատոնը կկրճատի ծրագիրը կորոնավիրուսի պատճառով

Ստուգատեսը կընթանա հիբրիդային ձևաչափով՝ կենտրոնանալով օֆլայն ցուցադրությունների վրա:

Հրապարակվել է

Վենետիկի միջազգային կինոփառատոնը հաստատել է, որ պատրաստվում է նախանշված ցուցադրություններն ու միջոցառումները անցկացնել սեպտեմբերի 2-12-ը: Այս տարի ժյուրին կգլխավորի ավստրալացի դերասանուհի Քեյթ Բլանշետը:

Ընդ որում, կազմակերպիչները հայտարարում են, որ ստիպված կկրճատվի պաշտոնական ընտրության ֆիլմերի քանակը, ծրագրերի մի մասը կտեղափոխեն վիրտուալ տարածք կամ այլ հարթակներ: Մասնավորապես, «Վենետիկյան դասական» ծրագիրը, որի շրջանակներում սովորաբար տեղի է ունենում վերականգնված կինոժապավենի ցուցադրությունը, այս անգամ կանցկացվի Cineteca di Bologna կինոփառատոնի շրջանակներում օգոստոսի 25-31-ը Էմիլիան քաղաքում:

Փառատոնի գլխավոր մրցույթը, արտամրցութային ծրագիրը և «Հորիզոններ» ծրագիրը նախատեսվում են ավանդական ձևաչափով: Ցուցադրությունները տեղի կունենան կինոթատրոններում, որտեղ դրանք անցկացվել են նախորդ տարիներին: Իսկ ահա Վենեցիա Վիրտուալ իրականություն մրցութային ծրագիրը կանցնի առցանց: «Սկոֆինի» բաժինը (արտհաուս, փորձարարական և ժանրային կինո, սերիալներ) կչեղարկվի:

Կինոյի այն գործիչներին, ովքեր տեղաշարժման սահմանափակումների պատճառով չեն կարողանա անձամբ այցելել փառատոնը և նրա միջոցառումները, կատարվող իրադարձություններին կմիացնեն համացանցի միջոցով:

Շարունակել ընթերցումը

Կինոիրադարձություններ

Արտդոկֆեստը հայտարարել է դրամաշնորհների մասին իր փիթչինգի եզրափակիչի համար

Artdocfest / Riga 2020-ը չորրորդ անգամ տեղի կունենա Ռիգայում (Լատվիա):

Հրապարակվել է

Հունիսի 30-ին հայտնի դարձավ, որ Artdocfest / Riga IV փիթչինգը, որն անցնում է Baltic Sea Forum for Documentaries-ի հետ համագործակցությամբ, տեղի կունենա առցանց: Փիթչինգի ամսաթվերը մնում են անփոփոխ. նստաշրջանները կկայանան սեպտեմբերի 3-ից 4-ը: Նախկին ԽՍՀՄ երկրների հեղինակներից մինչեւ 10 նախագիծ է թույլատրվելու մասնակցել:

Եզրափակչի մասնակիցները կմասնակցեն Baltic Sea Forum for Documentaries առցանց միջոցառումներին, ինչպես նաև դրամաշնորհներ կստանան Մոսկվայում IDFF Artdocfest / Riga կամ Արտդոկֆեստի փառատոնին մասնակցելու համար:

Դրամաշնորհը կներառի

  • տրանսֆեր դեպի Մոսկվա կամ Ռիգա (կախված ֆինալիստի բնակության վայրից);
  • եռօրյա կացություն Մոսկվայում կամ Ռիգայում;
  • փառատոնի հավատարմագրում («մասնակից» կարգում);
  • հատուկ աջակցություն ընտրված նախագծերի հետ անմիջականորեն աշխատող տյուտորներին;

Փիթչինգի մասնակցության հայտերն ընդունվում են առցանց մինչև հուլիսի 15-ը: Ընտրության արդյունքները հանրությանը հայտնի կդառնան 2020 թվականի օգոստոսի 10-ին:

Լավագույն նախագիծը կպարգևատրվի Artdocfest / Riga դիպլոմով և դրամական մրցանակով:

Շարունակել ընթերցումը

Կինոիրադարձություններ

Կաննի փառատոնը ներկայացրել է Սինեֆոնդասիոն ծրագիրը

Հրապարակվել է

Հուլիսի 2-ին Կաննի փառատոնը ներկայացրեց Սինեֆոնդասիոն սեկցիայի ծրագիրը: Ավանդաբար ստուգատեսի այս մասը նվիրված է ուսանողական կինոյին եւ ներառում է կինոադպրոցի սովորողների նկարահանած ժապավենները:

Այս տարի ծրագրում ընդգրկվել է 17 ֆիլմ՝ 13 խաղարկային եւ 4 անիմացիոն՝ 14 երկրներից՝ Մեծ Բրիտանիայից, Իսրայելից, Արգենտինայից, Հունգարիայից, Ռումինիայից, Հնդկաստանից, Շվեյցարիայից, ԱՄՆ-ից, Հարավային Կորեայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Պորտուգալիայից, Գերմանիայից եւ Սլովենիայից: Ցուցակում հայ մասնակիցներ չկան:

Սինեֆոնդասիոն 23 մրցույթը նվիրված է Դեյվիդ Քեսլերի հիշատակին (1959-2020), որը երկար տարիներ աջակցել է այս սեկցիային:

Սինեֆոնդասիոն բաժնի ծրագիր

«Neurim» (Իսրայել, Թել Ավիվի համալսարանի Կինոյի եւ հեռուստատեսության դպրոց), ռեժիսոր Shaylee Atary

«Pile» (Մեծ Բրիտանիա, արվեստի թագավորական քոլեջ), ռեժիսոր Toby Auberg

«Muralla China» / «Chinese Wall» (Արգենտինա, կինոյի համալսարան), ռեժիսոր Santiago Barzi

«Agape» (Հունգարիա, Բուդապեշտի քաղաքային համալսարան), ռեժիսոր Márk Beleznai

«Сontraindicatii» / «Contraindications» (Ռումինիա, թատրոնի և կինոյի ազգային համալսարան «Ի. Լ. Կարաջալե»), ռեժիսոր Lucia Chicos

«Tamou» (Իսրայել, Բեցալելի անվան արվեստի և դիզայնի ակադեմիա), ռեժիսոր Tzor Edery

«Catdog» (Հնդկաստան, Հնդկաստանի կինոյի եւ հեռուստատեսության ինստիտուտ), ռեժիսոր Ashmita Guha Neogi

«Le chant de l’oiseau» / «Bird’s Song» (Շվեյցարիա, Ժնեւի արվեստի եւ դիզայնի բարձրագույն դպրոց), ռեժիսոր Sarah Imsand

«Nihče ni rekel, da te moram imeti rad» / « Nobody Said I Have to Love You» (Սլովենիա, UL AGRFT), ռեժիսոր Matjaž Jamnik

«Taipei suicide story» (ԱՄՆ, Նյու Յորքի Տիշ արվեստի դպրոց), ռեժիսոր KEFF

«Seonginsik» / «Twenty» (Հարավային Կորեա, Soongsil համալսարան), ռեժիսոր Kim Min-Ju

«Carcass» (Ֆրանսիա, La Fémis), ռեժիսոր Timothée Maubrey

«Ja i moja gruba dupa» / «My Fat Arse and I» (Լեհաստան, Լոձի ազգային կինոդպրոց), ռեժիսոր Yelyzaveta Pysmak

«Corte» (Պորտուգալիա, թատրոնի և կինոյի բարձրագույն դպրոց), ռեժիսոր Afonso & Bernardo Rapazote

«I want to return return return» (Գերմանիա, DFFB), ռեժիսոր Elsa Rosengren

«En avant» / «When We Leave» (Ֆրանսիա, La Poudrière), ռեժիսոր Mitchelle Tamariz

«dou zeoi gu si» / «The Last Ferry from Grass Island» (ԱՄՆ, Նյու Յորքի Տիշ արվեստի դպրոց), ռեժիսոր Zhang Linhan

Շարունակել ընթերցումը

Միացեք մեզ

Գովազդ

ԿինոՊրես Telegram

Գովազդ

Հարցում

Թրենդային

Copyright © 2019-2020 ԿինոՊրես

Բոլոր իրավունքները պաշտպանված են ՀՀ օրենսդրությամբ:
Կայքի հրապարակումների մասնակի կամ ամբողջական օգտագործման ժամանակ հղումը կայքին պարտադիր է: Կայքում արտահայտված կարծիքները պարտադիր չէ, որ համընկնեն կայքի խմբագրության տեսակետի հետ: