Connect with us

Կինոիրադարձություններ

Հայտնի են «Ոսկե ծիրան» Երևանի 16-րդ միջազգային կինոփառատոնի մրցանակակիր ֆիլմերը

Հրապարակվել է

«Ոսկե ծիրան» Երևանի 16-րդ միջազգային կինոփառատոնն ամփոփեց մրցութային ծրագրերի արդյունքները: Հուլիսի 13-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայացավ փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունը: Փակման արարողության ընթացքում ժյուրիի կազմը հայտարարեց մրցանակակիրներին:

Լիամետրաժ ֆիլմերի միջազգային մրցույթում «Ոսկե ծիրան» մրցանակ ստացավ Ռիչարդ Բիլինգհեմի «Ռեյ և Լիզ» ֆիլմը, «Արծաթե ծիրան»-ի արժանացավ Կանտեմիր Բալագովի «Լողլողը»: Ժյուրիի հատուկ հիշատակմանն արժանացավ Հասան Ֆազիլիի «Կեսգիշերային ճամփորդը»:

Կարճամետրաժ ֆիլմերի տարածաշրջանային մրցույթում «Ոսկե ծիրան» մրցանակ ստացավ Մարզիե Ռիահիի «Վարորդական դասեր» ֆիլմը, «Արծաթե ծիրան»-ի արժանացավ Ռատի Ցիտելաձեի «Հասարակության գերին»: Գենադի Մելքոնյանի անվան հատուկ մրցանակին արժանացավ Լիլիթ Պետրոսյանի «Բայինան»:

Տարածաշրջանային համայնապատկեր մրցույթում FIPRESCI մրցանակին արժանացավ Թինաթին Քաջրիշվիլի «Հորիզոնը»:

Վարչապետի մրցանակ (GAIFF Pro-ի կինոյի զարգացման հարթակ) տրվեց Տաթև Հակոբյանի «Թակարդը» ֆիլմին:

Հերթական՝ 16-րդ միջազգային կինոփառատոնն աշխարհի տարբեր երկրներից ստացել էր մասնակցության ավելի քան 740 հայտ: Ցուցադրության համար ընտրվել էին աշխարհի հեղինակավոր՝ Կաննի, Բեռլինի, Ռոտերդամի կինոփառատոների խաղացանկերից ֆիլմեր: 16-րդ «Ոսկե ծիրանի» լիամետրաժ մրցույթի ժյուրին նախագահում էր ճանաչված կինոռեժիսոր Ալեքսանդր Մինդաձեն: Միջազգային լիամետրաժ մրցույթային ծրագրի ժյուրիի կազմում ընդգրկված էին ռեժիսոր Նիկոլաս Վադիմոֆը (Շվեյցարիա), ռեժիսոր, Թեհրանի միջազգային կինոփառատոնի նախագահ Ռեզա Միրքարիմին (Իրան), պրոդյուսեր, Թրայբեկայի կինոփառատոնի գործադիր տնօրեն Էմի Հոբին (ԱՄՆ), պրոդյուսեր Էլիզաբեթ Կառլսենը (Մեծ Բրիտանիա), կինոքննադատ Պաոլո Բերտոլինը (Իտալիա), դերասանուհի, ռեժիսոր Նինո Կիրտաձեն (Ֆրանսիա):

Կարճամետրաժ ֆիլմերի տարածաշրջանային մրցույթի ժյուրիի նախագահը ռեժիսոր Պիպո Մեցապեսան էր (Իտալիա): Ժյուրիի կազմում ընդգրկված էին նաև օպերատոր Նորայր Կասպերը (Կանադա) և Կլերմոն Ֆերան կինոփառատոնի ծրագրերի տնօրեն Ժորժ Բոլոնը:

Փակմանը ցուցադրվեց միջազգային լիամետրաժ մրցույթի հաղթողը ֆիլմը:

Շարունակել ընթերցումը
Գովազդ
Մեկնաբանություններ

Կինոիրադարձություններ

Վենետիկի կինոփառատոնը կկրճատի ծրագիրը կորոնավիրուսի պատճառով

Ստուգատեսը կընթանա հիբրիդային ձևաչափով՝ կենտրոնանալով օֆլայն ցուցադրությունների վրա:

Հրապարակվել է

Վենետիկի միջազգային կինոփառատոնը հաստատել է, որ պատրաստվում է նախանշված ցուցադրություններն ու միջոցառումները անցկացնել սեպտեմբերի 2-12-ը: Այս տարի ժյուրին կգլխավորի ավստրալացի դերասանուհի Քեյթ Բլանշետը:

Ընդ որում, կազմակերպիչները հայտարարում են, որ ստիպված կկրճատվի պաշտոնական ընտրության ֆիլմերի քանակը, ծրագրերի մի մասը կտեղափոխեն վիրտուալ տարածք կամ այլ հարթակներ: Մասնավորապես, «Վենետիկյան դասական» ծրագիրը, որի շրջանակներում սովորաբար տեղի է ունենում վերականգնված կինոժապավենի ցուցադրությունը, այս անգամ կանցկացվի Cineteca di Bologna կինոփառատոնի շրջանակներում օգոստոսի 25-31-ը Էմիլիան քաղաքում:

Փառատոնի գլխավոր մրցույթը, արտամրցութային ծրագիրը և «Հորիզոններ» ծրագիրը նախատեսվում են ավանդական ձևաչափով: Ցուցադրությունները տեղի կունենան կինոթատրոններում, որտեղ դրանք անցկացվել են նախորդ տարիներին: Իսկ ահա Վենեցիա Վիրտուալ իրականություն մրցութային ծրագիրը կանցնի առցանց: «Սկոֆինի» բաժինը (արտհաուս, փորձարարական և ժանրային կինո, սերիալներ) կչեղարկվի:

Կինոյի այն գործիչներին, ովքեր տեղաշարժման սահմանափակումների պատճառով չեն կարողանա անձամբ այցելել փառատոնը և նրա միջոցառումները, կատարվող իրադարձություններին կմիացնեն համացանցի միջոցով:

Շարունակել ընթերցումը

Կինոիրադարձություններ

Արտդոկֆեստը հայտարարել է դրամաշնորհների մասին իր փիթչինգի եզրափակիչի համար

Artdocfest / Riga 2020-ը չորրորդ անգամ տեղի կունենա Ռիգայում (Լատվիա):

Հրապարակվել է

Հունիսի 30-ին հայտնի դարձավ, որ Artdocfest / Riga IV փիթչինգը, որն անցնում է Baltic Sea Forum for Documentaries-ի հետ համագործակցությամբ, տեղի կունենա առցանց: Փիթչինգի ամսաթվերը մնում են անփոփոխ. նստաշրջանները կկայանան սեպտեմբերի 3-ից 4-ը: Նախկին ԽՍՀՄ երկրների հեղինակներից մինչեւ 10 նախագիծ է թույլատրվելու մասնակցել:

Եզրափակչի մասնակիցները կմասնակցեն Baltic Sea Forum for Documentaries առցանց միջոցառումներին, ինչպես նաև դրամաշնորհներ կստանան Մոսկվայում IDFF Artdocfest / Riga կամ Արտդոկֆեստի փառատոնին մասնակցելու համար:

Դրամաշնորհը կներառի

  • տրանսֆեր դեպի Մոսկվա կամ Ռիգա (կախված ֆինալիստի բնակության վայրից);
  • եռօրյա կացություն Մոսկվայում կամ Ռիգայում;
  • փառատոնի հավատարմագրում («մասնակից» կարգում);
  • հատուկ աջակցություն ընտրված նախագծերի հետ անմիջականորեն աշխատող տյուտորներին;

Փիթչինգի մասնակցության հայտերն ընդունվում են առցանց մինչև հուլիսի 15-ը: Ընտրության արդյունքները հանրությանը հայտնի կդառնան 2020 թվականի օգոստոսի 10-ին:

Լավագույն նախագիծը կպարգևատրվի Artdocfest / Riga դիպլոմով և դրամական մրցանակով:

Շարունակել ընթերցումը

Կինոիրադարձություններ

Կաննի փառատոնը ներկայացրել է Սինեֆոնդասիոն ծրագիրը

Հրապարակվել է

Հուլիսի 2-ին Կաննի փառատոնը ներկայացրեց Սինեֆոնդասիոն սեկցիայի ծրագիրը: Ավանդաբար ստուգատեսի այս մասը նվիրված է ուսանողական կինոյին եւ ներառում է կինոադպրոցի սովորողների նկարահանած ժապավենները:

Այս տարի ծրագրում ընդգրկվել է 17 ֆիլմ՝ 13 խաղարկային եւ 4 անիմացիոն՝ 14 երկրներից՝ Մեծ Բրիտանիայից, Իսրայելից, Արգենտինայից, Հունգարիայից, Ռումինիայից, Հնդկաստանից, Շվեյցարիայից, ԱՄՆ-ից, Հարավային Կորեայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Պորտուգալիայից, Գերմանիայից եւ Սլովենիայից: Ցուցակում հայ մասնակիցներ չկան:

Սինեֆոնդասիոն 23 մրցույթը նվիրված է Դեյվիդ Քեսլերի հիշատակին (1959-2020), որը երկար տարիներ աջակցել է այս սեկցիային:

Սինեֆոնդասիոն բաժնի ծրագիր

«Neurim» (Իսրայել, Թել Ավիվի համալսարանի Կինոյի եւ հեռուստատեսության դպրոց), ռեժիսոր Shaylee Atary

«Pile» (Մեծ Բրիտանիա, արվեստի թագավորական քոլեջ), ռեժիսոր Toby Auberg

«Muralla China» / «Chinese Wall» (Արգենտինա, կինոյի համալսարան), ռեժիսոր Santiago Barzi

«Agape» (Հունգարիա, Բուդապեշտի քաղաքային համալսարան), ռեժիսոր Márk Beleznai

«Сontraindicatii» / «Contraindications» (Ռումինիա, թատրոնի և կինոյի ազգային համալսարան «Ի. Լ. Կարաջալե»), ռեժիսոր Lucia Chicos

«Tamou» (Իսրայել, Բեցալելի անվան արվեստի և դիզայնի ակադեմիա), ռեժիսոր Tzor Edery

«Catdog» (Հնդկաստան, Հնդկաստանի կինոյի եւ հեռուստատեսության ինստիտուտ), ռեժիսոր Ashmita Guha Neogi

«Le chant de l’oiseau» / «Bird’s Song» (Շվեյցարիա, Ժնեւի արվեստի եւ դիզայնի բարձրագույն դպրոց), ռեժիսոր Sarah Imsand

«Nihče ni rekel, da te moram imeti rad» / « Nobody Said I Have to Love You» (Սլովենիա, UL AGRFT), ռեժիսոր Matjaž Jamnik

«Taipei suicide story» (ԱՄՆ, Նյու Յորքի Տիշ արվեստի դպրոց), ռեժիսոր KEFF

«Seonginsik» / «Twenty» (Հարավային Կորեա, Soongsil համալսարան), ռեժիսոր Kim Min-Ju

«Carcass» (Ֆրանսիա, La Fémis), ռեժիսոր Timothée Maubrey

«Ja i moja gruba dupa» / «My Fat Arse and I» (Լեհաստան, Լոձի ազգային կինոդպրոց), ռեժիսոր Yelyzaveta Pysmak

«Corte» (Պորտուգալիա, թատրոնի և կինոյի բարձրագույն դպրոց), ռեժիսոր Afonso & Bernardo Rapazote

«I want to return return return» (Գերմանիա, DFFB), ռեժիսոր Elsa Rosengren

«En avant» / «When We Leave» (Ֆրանսիա, La Poudrière), ռեժիսոր Mitchelle Tamariz

«dou zeoi gu si» / «The Last Ferry from Grass Island» (ԱՄՆ, Նյու Յորքի Տիշ արվեստի դպրոց), ռեժիսոր Zhang Linhan

Շարունակել ընթերցումը

Միացեք մեզ

Գովազդ

ԿինոՊրես Telegram

Գովազդ

Հարցում

Թրենդային

Copyright © 2019-2020 ԿինոՊրես

Բոլոր իրավունքները պաշտպանված են ՀՀ օրենսդրությամբ:
Կայքի հրապարակումների մասնակի կամ ամբողջական օգտագործման ժամանակ հղումը կայքին պարտադիր է: Կայքում արտահայտված կարծիքները պարտադիր չէ, որ համընկնեն կայքի խմբագրության տեսակետի հետ: