Connect with us

Հրապարակվել է

Օսկար-2020 մրցանակի բոլոր 24 անվանակարգերի հավակնորդները կհայտարարվի երկուշաբթի՝ հունվարի 13-ին, երկմասային ուղիղ միացման ժամանակ: Հետևել կարող եք այս էջից: Երևանի ժամով հեռարձակումը սկսվելու է 17:18:

Հիշեցնենք, որ Օսկարի 92-րդ մրցանակաբաշխությունը անցկացվելու է առանց վարողի: Ակադեմիան որոշել է կրկնել նախորդ տարվա փորձը, որի արդյունքում դիտողների աճ էր գրացնվել: Ստորև ներկայացնում ենք ուղիղ եթերի կառուցվածքը:

17:18:30 կհայտարարվեն հետևյալ անվանակարգերի հավակնորդները՝
(հերթը կարող է տարբերվել)
Երկրորդ պլանի լավագույն դերասան
Երկրորդ պլանի լավագույն դերասանուհի
Լավագույն հանդերձանքի դիզայն
Լավագույն մոնտաժ
Լավագույն կոմպոզիտոր
Լավագույն կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմ
Լավագույն կարճամետրաժ խաղարկային ֆիլմ
Լավագույն ձայնի մոնտաժ (sound editing)
Լավագույն հնչունավորում (sound mixing)

17:30:30 կհայտարարվեն հետևյալ անվանակարգերի հավակնորդները՝
(հերթը կարող է տարբերվել)
Լավագույն դերասան
Լավագույն դերասանուհի
Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ
Լավագույն օպերատորական աշխատանք
Լավագույն ռեժիսոր
Լավագույն վավերագրական ֆիլմ
Լավագույն կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմ
Լավագույն միջազգային ֆիլմ
Լավագույն դիմահարդարում և սանրվածք
Լավագույն երգ
Լավագույն ֆիլմ
Լավագույն բեմադրող նկարիչ
Լավագույն վիզուալ էֆեկտներ
Լավագույն ադապտացված սցենար
Լավագույն սցենար

Հավակնորդների գլխավոր ֆավորիտները՝ «Ջոկեր» — 11, «1917» — 10, «Մի անգամ Հոլիվուդում» — 10, «Իռլանդացին» — 9, «Մակաբույծները» — 6, «Ջոջո Ճագարը» — 6, «Ամուսնական պատմություն» — 6.

Հավակնորդների ցանկ

Երկրորդ պլանի լավագույն դերասանուհի

Քեթի Բեյթս — «Ռիչարդ Ջուելի Գործը»
Լորա Դերն — «Ամուսնական պատմություն»
Սքարլեթ Յուհանսոն — «Ջոջո Ճագարը»
Ֆլորենս Փյու — «Փոքրիկ կանայք»
Մարգո Ռոբի — «Սկանդալ»

Երկրորդ պլանի լավագույն դերասան

Թոմ Հենքս — «Գեղեցիկ օր հարեւանությամբ»
Էնթոնի Հոփքինս — «Երկու Պապերը»
Ալ Պաչինո — «Իռլանդացին»
Ջո Պեպի — «Իռլանդացի»
Բրեդ Փիթ — «Մի անգամ Հոլիվուդում»

Լավագույն կոմպոզիտոր

«Ջիկեր»
«Փոքրիկ կանայք»
«Ամուսնական պատմություն»
«1917»
«Աստղային պատերազմներ: Սքայուոքերի վերելքը»

Լավագույն միջազգային ֆիլմ

«Քրիստոսի մարմինը»
«Մեղրի երկիր»
«Թշվառները»
«Ցավ և փառք»
«Մակաբույծները»

Լավագույն դիմահարդարում և սանրվածք

«Սկանդալ»
«Ջոկեր»
«Ջուդի»
«Մալեֆիսենտա: Խավարի տիրուհին»
«1917»

Լավագույն հանդերձանքի դիզայն

«Իռլանդացին»
«Ջոջո Ճագարը»
«Ջիկեր»
«Փոքրիկ կանայք»
«Մի անգամ Հոլիվուդում»

Լավագույն հնչունավորում (sound mixing)

«Դեպի աստղերը»
«Ford ընդդեմ Ferrari»
«Ջիկեր»
«1917»
«Մի անգամ Հոլիվուդում»

Լավագույն ձայնի մոնտաժ (sound editing)

«Ford ընդդեմ Ferrari»
«Ջոկեր»
«1917»
«Մի անգամ Հոլիվուդում»
«Աստղային պատերազմներ: Սքայուոքերի վերելքը»

Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ

«Եղբայրություն»
«Նեֆտայի ֆուտբոլային ակումբ»
«Հակառակ պատուհանը»
«Սարիա»
«Քույր»

Լավագույն կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմ

«Դուստր»
«Մազոտ սեր»
«Անմոռանալի»
«Կատբուլ»
«Քույր»

Լավագույն կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմ

«Բացակայություն»
«Կյանքը գրավում է ինձ»
«Գնա, վազիր, չա-չա»
«Սովորել սքեյթբորդ քշել մարտական գործողությունների գոտում (եթե դու աղջիկ ես)»
«Սուպերմեն Սենտ Լուիսից»

Լավագույն մոնտաժ

«Ford ընդդեմ Ferrari»
«Իռլանդացին»
«Ջոջո Ճագարը»
«Ջոկեր»
«Մակաբույծները»

Լավագույն վավերագրական ֆիլմ

«Ամերիկյան գործարան»
«Քարանձավ»
«Ժողովրդավարության եզրին»
«Սամայի համար»
«Մեղրի երկիր»

Լավագույն բեմադրող նկարիչ

«Իռլանդացին»
«Ջոջո Ճագարը»
«1917»
«Մի անգամ Հոլիվուդում»
«Մակաբույծները»

Լավագույն օպերատորական աշխատանք

«Իռլանդացին»
«Ջոկեր»
«Փարոս»
«1917»
«Մի անգամ Հոլիվուդում»

Լավագույն վիզուալ էֆեկտներ

«Վրիժառուները. Վերջնախաղ»
«Իռլանդացին»
«Առյուծ արքան»
«1917»
«Աստղային պատերազմներ: Սքայուոքերի վերելքը»

Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ

«Ինչպես ընտելացնել վիշապին 3»
«Ես կորցրել եմ իմ մարմինը»
«Կլաուս»
«Կորած օղակ»
«Խաղալիքների պատմություն 4»

Լավագույն երգ

«I Can’t Let You Throw Yourself Away» — «Խաղալիքների պատմություն 4»
«(I’m Gonna) Love Me Again» — «Ռոքեթմեն»
«Stand Up» — «Հարիեթ»
«Into The Unknown» — «Սառցե սիրտը 2»
«I’m Standing With You» — «Բեկում»

Լավագույն ադապտացված սցենար

«Իռլանդացին»
«Ջոջո Ճագարը»
«Ջոկեր»
«Փոքրիկ կանայք»
«Երկու Պապերը»

Լավագույն սցենար

«Դանակները դուրս»
«Ամուսնական պատմություն»
«1917»
«Մի անգամ Հոլիվուդում»
«Մակաբույծները»

Լավագույն դերասան

Անտոնիո Բանդերաս — «Ցավ և փառք»
Լեոնարդո Դի Կապրիո — «Մի անգամ Հոլիվուդում»
Ադամ Դրայվեր — «Ամուսնական պատմություն»
Հոակին Ֆենիքս — «Ջոկեր»
Ջոնաթան Փրայս — «Երկու Պապերը»

Լավագույն դերասանուհի

Սինթիա Էրիվո — «Հարիեթ»
Սքարլեթ Յուհանսոն — «Ամուսնական պատմություն»
Սիրշա Ռոնան — «Փոքրիկ կանայք»
Շարլիզ Թերոն — «Սկանդալ»
Ռենե Զելվեգեր — «Ջուդի»

Լավագույն ռեժիսոր

Մարտին Սկորսեզե — «Իռլանդացին»
Թոդ Ֆիլիպս — «Ջոկեր»
Սեմ Մենդես — «1917»
Քվենտին Տարանտինո — «Մի անգամ Հոլիվուդում»
Պոն Ջուն Հո — «Մակաբույծները»

Լավագույն ֆիլմ

«Ford ընդդեմ Ferrari»
«Իռլանդացին»
«Ջոջո Ճագարը»
«Ջոկեր»
«Փոքրիկ կանայք»
«Ամուսնական պատմություն»
«1917»
«Մի անգամ Հոլիվուդում»
«Ռոքեթմեն»
«Մակաբույծները»

Հաղթողները հայտարարվելու են 2020 թվականի փետրվարի 9-ին: «Օսկարը» հեռարձակվելու է Առաջին ալիքի եթերում:

Շարունակել ընթերցումը
Գովազդ
Մեկնաբանություններ

Կինոիրադարձություններ

Վենետիկի կինոփառատոնը կկրճատի ծրագիրը կորոնավիրուսի պատճառով

Ստուգատեսը կընթանա հիբրիդային ձևաչափով՝ կենտրոնանալով օֆլայն ցուցադրությունների վրա:

Հրապարակվել է

Վենետիկի միջազգային կինոփառատոնը հաստատել է, որ պատրաստվում է նախանշված ցուցադրություններն ու միջոցառումները անցկացնել սեպտեմբերի 2-12-ը: Այս տարի ժյուրին կգլխավորի ավստրալացի դերասանուհի Քեյթ Բլանշետը:

Ընդ որում, կազմակերպիչները հայտարարում են, որ ստիպված կկրճատվի պաշտոնական ընտրության ֆիլմերի քանակը, ծրագրերի մի մասը կտեղափոխեն վիրտուալ տարածք կամ այլ հարթակներ: Մասնավորապես, «Վենետիկյան դասական» ծրագիրը, որի շրջանակներում սովորաբար տեղի է ունենում վերականգնված կինոժապավենի ցուցադրությունը, այս անգամ կանցկացվի Cineteca di Bologna կինոփառատոնի շրջանակներում օգոստոսի 25-31-ը Էմիլիան քաղաքում:

Փառատոնի գլխավոր մրցույթը, արտամրցութային ծրագիրը և «Հորիզոններ» ծրագիրը նախատեսվում են ավանդական ձևաչափով: Ցուցադրությունները տեղի կունենան կինոթատրոններում, որտեղ դրանք անցկացվել են նախորդ տարիներին: Իսկ ահա Վենեցիա Վիրտուալ իրականություն մրցութային ծրագիրը կանցնի առցանց: «Սկոֆինի» բաժինը (արտհաուս, փորձարարական և ժանրային կինո, սերիալներ) կչեղարկվի:

Կինոյի այն գործիչներին, ովքեր տեղաշարժման սահմանափակումների պատճառով չեն կարողանա անձամբ այցելել փառատոնը և նրա միջոցառումները, կատարվող իրադարձություններին կմիացնեն համացանցի միջոցով:

Շարունակել ընթերցումը

Կինոիրադարձություններ

Արտդոկֆեստը հայտարարել է դրամաշնորհների մասին իր փիթչինգի եզրափակիչի համար

Artdocfest / Riga 2020-ը չորրորդ անգամ տեղի կունենա Ռիգայում (Լատվիա):

Հրապարակվել է

Հունիսի 30-ին հայտնի դարձավ, որ Artdocfest / Riga IV փիթչինգը, որն անցնում է Baltic Sea Forum for Documentaries-ի հետ համագործակցությամբ, տեղի կունենա առցանց: Փիթչինգի ամսաթվերը մնում են անփոփոխ. նստաշրջանները կկայանան սեպտեմբերի 3-ից 4-ը: Նախկին ԽՍՀՄ երկրների հեղինակներից մինչեւ 10 նախագիծ է թույլատրվելու մասնակցել:

Եզրափակչի մասնակիցները կմասնակցեն Baltic Sea Forum for Documentaries առցանց միջոցառումներին, ինչպես նաև դրամաշնորհներ կստանան Մոսկվայում IDFF Artdocfest / Riga կամ Արտդոկֆեստի փառատոնին մասնակցելու համար:

Դրամաշնորհը կներառի

  • տրանսֆեր դեպի Մոսկվա կամ Ռիգա (կախված ֆինալիստի բնակության վայրից);
  • եռօրյա կացություն Մոսկվայում կամ Ռիգայում;
  • փառատոնի հավատարմագրում («մասնակից» կարգում);
  • հատուկ աջակցություն ընտրված նախագծերի հետ անմիջականորեն աշխատող տյուտորներին;

Փիթչինգի մասնակցության հայտերն ընդունվում են առցանց մինչև հուլիսի 15-ը: Ընտրության արդյունքները հանրությանը հայտնի կդառնան 2020 թվականի օգոստոսի 10-ին:

Լավագույն նախագիծը կպարգևատրվի Artdocfest / Riga դիպլոմով և դրամական մրցանակով:

Շարունակել ընթերցումը

Կինոիրադարձություններ

Կաննի փառատոնը ներկայացրել է Սինեֆոնդասիոն ծրագիրը

Հրապարակվել է

Հուլիսի 2-ին Կաննի փառատոնը ներկայացրեց Սինեֆոնդասիոն սեկցիայի ծրագիրը: Ավանդաբար ստուգատեսի այս մասը նվիրված է ուսանողական կինոյին եւ ներառում է կինոադպրոցի սովորողների նկարահանած ժապավենները:

Այս տարի ծրագրում ընդգրկվել է 17 ֆիլմ՝ 13 խաղարկային եւ 4 անիմացիոն՝ 14 երկրներից՝ Մեծ Բրիտանիայից, Իսրայելից, Արգենտինայից, Հունգարիայից, Ռումինիայից, Հնդկաստանից, Շվեյցարիայից, ԱՄՆ-ից, Հարավային Կորեայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Պորտուգալիայից, Գերմանիայից եւ Սլովենիայից: Ցուցակում հայ մասնակիցներ չկան:

Սինեֆոնդասիոն 23 մրցույթը նվիրված է Դեյվիդ Քեսլերի հիշատակին (1959-2020), որը երկար տարիներ աջակցել է այս սեկցիային:

Սինեֆոնդասիոն բաժնի ծրագիր

«Neurim» (Իսրայել, Թել Ավիվի համալսարանի Կինոյի եւ հեռուստատեսության դպրոց), ռեժիսոր Shaylee Atary

«Pile» (Մեծ Բրիտանիա, արվեստի թագավորական քոլեջ), ռեժիսոր Toby Auberg

«Muralla China» / «Chinese Wall» (Արգենտինա, կինոյի համալսարան), ռեժիսոր Santiago Barzi

«Agape» (Հունգարիա, Բուդապեշտի քաղաքային համալսարան), ռեժիսոր Márk Beleznai

«Сontraindicatii» / «Contraindications» (Ռումինիա, թատրոնի և կինոյի ազգային համալսարան «Ի. Լ. Կարաջալե»), ռեժիսոր Lucia Chicos

«Tamou» (Իսրայել, Բեցալելի անվան արվեստի և դիզայնի ակադեմիա), ռեժիսոր Tzor Edery

«Catdog» (Հնդկաստան, Հնդկաստանի կինոյի եւ հեռուստատեսության ինստիտուտ), ռեժիսոր Ashmita Guha Neogi

«Le chant de l’oiseau» / «Bird’s Song» (Շվեյցարիա, Ժնեւի արվեստի եւ դիզայնի բարձրագույն դպրոց), ռեժիսոր Sarah Imsand

«Nihče ni rekel, da te moram imeti rad» / « Nobody Said I Have to Love You» (Սլովենիա, UL AGRFT), ռեժիսոր Matjaž Jamnik

«Taipei suicide story» (ԱՄՆ, Նյու Յորքի Տիշ արվեստի դպրոց), ռեժիսոր KEFF

«Seonginsik» / «Twenty» (Հարավային Կորեա, Soongsil համալսարան), ռեժիսոր Kim Min-Ju

«Carcass» (Ֆրանսիա, La Fémis), ռեժիսոր Timothée Maubrey

«Ja i moja gruba dupa» / «My Fat Arse and I» (Լեհաստան, Լոձի ազգային կինոդպրոց), ռեժիսոր Yelyzaveta Pysmak

«Corte» (Պորտուգալիա, թատրոնի և կինոյի բարձրագույն դպրոց), ռեժիսոր Afonso & Bernardo Rapazote

«I want to return return return» (Գերմանիա, DFFB), ռեժիսոր Elsa Rosengren

«En avant» / «When We Leave» (Ֆրանսիա, La Poudrière), ռեժիսոր Mitchelle Tamariz

«dou zeoi gu si» / «The Last Ferry from Grass Island» (ԱՄՆ, Նյու Յորքի Տիշ արվեստի դպրոց), ռեժիսոր Zhang Linhan

Շարունակել ընթերցումը

Միացեք մեզ

Գովազդ

ԿինոՊրես Telegram

Գովազդ

Հարցում

Թրենդային

Copyright © 2019-2020 ԿինոՊրես

Բոլոր իրավունքները պաշտպանված են ՀՀ օրենսդրությամբ:
Կայքի հրապարակումների մասնակի կամ ամբողջական օգտագործման ժամանակ հղումը կայքին պարտադիր է: Կայքում արտահայտված կարծիքները պարտադիր չէ, որ համընկնեն կայքի խմբագրության տեսակետի հետ: