Connect with us

Կինոիրադարձություններ

BAFTA 2020 — Հաղթողների ամբողջական ցուցակը

Հրապարակվել է

Քիչ առաջ ավարտվեց Բրիտանական կինոյի եւ հեռուստատեսային արվեստների ակադեմիայի BAFTA 2020 մրցանակի հանձնման արարողությունը: Այն, ըստ իրավունքի, վաստակել է պատմության մեջ ամենաձանձրալիի կոչումը՝ ոչ մի անսպասելի իրողություն եւ «1917» բացարձակ հաղթանակ: Ընդամենը Սեմի Մենդեսի ռազմական դրամայի հաշվին 7 արձանիկ կա, «Ջոկեր»՝ 3, «Մակաբույծները»՝ 2: Դերասանական անվանակարգերում բոլոր մրցանակները նույնպես հավաքել են ֆավորիտները:

Հաղթողների հիմնական ցանկը հետեւյալն է՝

Լավագույն ֆիլմ

Լավագույն բրիտանական ֆիլմ

  • «1917»
  • «Խայծ»
  • «Սամայի համար»
  • «Ռոքեթմեն»
  • «Ներեցեք, մենք ձեզ չբռնացրինք»
  • «Երկու Պապերը»

Լավագույն ֆիլմ ոչ անգլերեն լեզվով

Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ

  • «Սառցե սիրը 2»
  • «Կլաուս»
  • «Շոն Ոչխարը: Ֆարմագեդոն»
  • «Խաղալիքների պատմություն 4»

Լավագույն ռեժիսոր

Լավագույն սցենար

Լավագույն ադապտացված սցենար

  • «Իռլանդացին»
  • «Ջոջո Ճագարը»
  • «Ջոկեր»
  • «Փոքրիկ կանայք»
  • «Երկու Պապերը»

Լավագույն դերասանուհի

  • Ջեսսի Բաքլի — «Վայրի վարդ»
  • Ռենե Զելվեգեր — «Ջուդի»
  • Սքարլեթ Յուհանսոն — «Ամուսնական պատմություն»
  • Սիրշա Ռոնան — «Փոքրիկ կանայք»
  • Շարլիզ Թերոն — «Սկանդալ»

Լավագույն դերասան

  • Լեոնարդո Դի Կապրիո — «Մի անգամ Հոլիվուդում»
  • Թերոն Էջերթոն — «Ռոքեթմեն»
  • Ադամ Դրայվեր — «Ամուսնական պատմություն»
  • Ջոնաթան Փրայս — «Երկու Պապերը»
  • Հոակին Ֆենիքս — «Ջոկեր»

Երկրորդ պլանի լավագույն դերասանուհի

  • Լորա Դերն — «Ամուսնական պատմություն»
  • Սքարլեթ Յուհանսոն — «Ջոջո Ճագարը»
  • Ֆլորենս Փյու — «Փոքրիկ կանայք»
  • Մարգո Ռոբի — «Սկանդալ»
  • Մարգո Ռոբի — «Մի անգամ Հոլիվուդում»

Երկրորդ պլանի լավագույն դերասան

  • Թոմ Հենքս — «Գեղեցիկ օր հարեւանությամբ»
  • Էնթոնի Հոփքինս — «Երկու Պապերը»
  • Ալ Պաչինո — «Իռլանդացին»
  • Ջո Պեպի — «Իռլանդացի»
  • Բրեդ Փիթ — «Մի անգամ Հոլիվուդում»

Լավագույն երաժշտություն

  • Ալեքսանդր Դեպլա — «Փոքրիկ կանայք»
  • Հիլդուր Գուդնադոտիր — «Ջոկեր»
  • Թոմաս Նյուման — «1917»
  • Մայքլ Ջակինո — «Ջոջո Ճագարը»
  • Ջոն Ուիլյամս — «Աստղային պատերազմներ: Սքայուոքերի վերելքը»

Շարունակել ընթերցումը
Գովազդ
Մեկնաբանություններ

Կինոիրադարձություններ

Վենետիկի կինոփառատոնը կկրճատի ծրագիրը կորոնավիրուսի պատճառով

Ստուգատեսը կընթանա հիբրիդային ձևաչափով՝ կենտրոնանալով օֆլայն ցուցադրությունների վրա:

Հրապարակվել է

Վենետիկի միջազգային կինոփառատոնը հաստատել է, որ պատրաստվում է նախանշված ցուցադրություններն ու միջոցառումները անցկացնել սեպտեմբերի 2-12-ը: Այս տարի ժյուրին կգլխավորի ավստրալացի դերասանուհի Քեյթ Բլանշետը:

Ընդ որում, կազմակերպիչները հայտարարում են, որ ստիպված կկրճատվի պաշտոնական ընտրության ֆիլմերի քանակը, ծրագրերի մի մասը կտեղափոխեն վիրտուալ տարածք կամ այլ հարթակներ: Մասնավորապես, «Վենետիկյան դասական» ծրագիրը, որի շրջանակներում սովորաբար տեղի է ունենում վերականգնված կինոժապավենի ցուցադրությունը, այս անգամ կանցկացվի Cineteca di Bologna կինոփառատոնի շրջանակներում օգոստոսի 25-31-ը Էմիլիան քաղաքում:

Փառատոնի գլխավոր մրցույթը, արտամրցութային ծրագիրը և «Հորիզոններ» ծրագիրը նախատեսվում են ավանդական ձևաչափով: Ցուցադրությունները տեղի կունենան կինոթատրոններում, որտեղ դրանք անցկացվել են նախորդ տարիներին: Իսկ ահա Վենեցիա Վիրտուալ իրականություն մրցութային ծրագիրը կանցնի առցանց: «Սկոֆինի» բաժինը (արտհաուս, փորձարարական և ժանրային կինո, սերիալներ) կչեղարկվի:

Կինոյի այն գործիչներին, ովքեր տեղաշարժման սահմանափակումների պատճառով չեն կարողանա անձամբ այցելել փառատոնը և նրա միջոցառումները, կատարվող իրադարձություններին կմիացնեն համացանցի միջոցով:

Շարունակել ընթերցումը

Կինոիրադարձություններ

Արտդոկֆեստը հայտարարել է դրամաշնորհների մասին իր փիթչինգի եզրափակիչի համար

Artdocfest / Riga 2020-ը չորրորդ անգամ տեղի կունենա Ռիգայում (Լատվիա):

Հրապարակվել է

Հունիսի 30-ին հայտնի դարձավ, որ Artdocfest / Riga IV փիթչինգը, որն անցնում է Baltic Sea Forum for Documentaries-ի հետ համագործակցությամբ, տեղի կունենա առցանց: Փիթչինգի ամսաթվերը մնում են անփոփոխ. նստաշրջանները կկայանան սեպտեմբերի 3-ից 4-ը: Նախկին ԽՍՀՄ երկրների հեղինակներից մինչեւ 10 նախագիծ է թույլատրվելու մասնակցել:

Եզրափակչի մասնակիցները կմասնակցեն Baltic Sea Forum for Documentaries առցանց միջոցառումներին, ինչպես նաև դրամաշնորհներ կստանան Մոսկվայում IDFF Artdocfest / Riga կամ Արտդոկֆեստի փառատոնին մասնակցելու համար:

Դրամաշնորհը կներառի

  • տրանսֆեր դեպի Մոսկվա կամ Ռիգա (կախված ֆինալիստի բնակության վայրից);
  • եռօրյա կացություն Մոսկվայում կամ Ռիգայում;
  • փառատոնի հավատարմագրում («մասնակից» կարգում);
  • հատուկ աջակցություն ընտրված նախագծերի հետ անմիջականորեն աշխատող տյուտորներին;

Փիթչինգի մասնակցության հայտերն ընդունվում են առցանց մինչև հուլիսի 15-ը: Ընտրության արդյունքները հանրությանը հայտնի կդառնան 2020 թվականի օգոստոսի 10-ին:

Լավագույն նախագիծը կպարգևատրվի Artdocfest / Riga դիպլոմով և դրամական մրցանակով:

Շարունակել ընթերցումը

Կինոիրադարձություններ

Կաննի փառատոնը ներկայացրել է Սինեֆոնդասիոն ծրագիրը

Հրապարակվել է

Հուլիսի 2-ին Կաննի փառատոնը ներկայացրեց Սինեֆոնդասիոն սեկցիայի ծրագիրը: Ավանդաբար ստուգատեսի այս մասը նվիրված է ուսանողական կինոյին եւ ներառում է կինոադպրոցի սովորողների նկարահանած ժապավենները:

Այս տարի ծրագրում ընդգրկվել է 17 ֆիլմ՝ 13 խաղարկային եւ 4 անիմացիոն՝ 14 երկրներից՝ Մեծ Բրիտանիայից, Իսրայելից, Արգենտինայից, Հունգարիայից, Ռումինիայից, Հնդկաստանից, Շվեյցարիայից, ԱՄՆ-ից, Հարավային Կորեայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Պորտուգալիայից, Գերմանիայից եւ Սլովենիայից: Ցուցակում հայ մասնակիցներ չկան:

Սինեֆոնդասիոն 23 մրցույթը նվիրված է Դեյվիդ Քեսլերի հիշատակին (1959-2020), որը երկար տարիներ աջակցել է այս սեկցիային:

Սինեֆոնդասիոն բաժնի ծրագիր

«Neurim» (Իսրայել, Թել Ավիվի համալսարանի Կինոյի եւ հեռուստատեսության դպրոց), ռեժիսոր Shaylee Atary

«Pile» (Մեծ Բրիտանիա, արվեստի թագավորական քոլեջ), ռեժիսոր Toby Auberg

«Muralla China» / «Chinese Wall» (Արգենտինա, կինոյի համալսարան), ռեժիսոր Santiago Barzi

«Agape» (Հունգարիա, Բուդապեշտի քաղաքային համալսարան), ռեժիսոր Márk Beleznai

«Сontraindicatii» / «Contraindications» (Ռումինիա, թատրոնի և կինոյի ազգային համալսարան «Ի. Լ. Կարաջալե»), ռեժիսոր Lucia Chicos

«Tamou» (Իսրայել, Բեցալելի անվան արվեստի և դիզայնի ակադեմիա), ռեժիսոր Tzor Edery

«Catdog» (Հնդկաստան, Հնդկաստանի կինոյի եւ հեռուստատեսության ինստիտուտ), ռեժիսոր Ashmita Guha Neogi

«Le chant de l’oiseau» / «Bird’s Song» (Շվեյցարիա, Ժնեւի արվեստի եւ դիզայնի բարձրագույն դպրոց), ռեժիսոր Sarah Imsand

«Nihče ni rekel, da te moram imeti rad» / « Nobody Said I Have to Love You» (Սլովենիա, UL AGRFT), ռեժիսոր Matjaž Jamnik

«Taipei suicide story» (ԱՄՆ, Նյու Յորքի Տիշ արվեստի դպրոց), ռեժիսոր KEFF

«Seonginsik» / «Twenty» (Հարավային Կորեա, Soongsil համալսարան), ռեժիսոր Kim Min-Ju

«Carcass» (Ֆրանսիա, La Fémis), ռեժիսոր Timothée Maubrey

«Ja i moja gruba dupa» / «My Fat Arse and I» (Լեհաստան, Լոձի ազգային կինոդպրոց), ռեժիսոր Yelyzaveta Pysmak

«Corte» (Պորտուգալիա, թատրոնի և կինոյի բարձրագույն դպրոց), ռեժիսոր Afonso & Bernardo Rapazote

«I want to return return return» (Գերմանիա, DFFB), ռեժիսոր Elsa Rosengren

«En avant» / «When We Leave» (Ֆրանսիա, La Poudrière), ռեժիսոր Mitchelle Tamariz

«dou zeoi gu si» / «The Last Ferry from Grass Island» (ԱՄՆ, Նյու Յորքի Տիշ արվեստի դպրոց), ռեժիսոր Zhang Linhan

Շարունակել ընթերցումը

Միացեք մեզ

Գովազդ

ԿինոՊրես Telegram

Գովազդ

Հարցում

Թրենդային

Copyright © 2019-2020 ԿինոՊրես

Բոլոր իրավունքները պաշտպանված են ՀՀ օրենսդրությամբ:
Կայքի հրապարակումների մասնակի կամ ամբողջական օգտագործման ժամանակ հղումը կայքին պարտադիր է: Կայքում արտահայտված կարծիքները պարտադիր չէ, որ համընկնեն կայքի խմբագրության տեսակետի հետ: