«Պարտնյոր Ֆիլմ» կինոընկերությունը, որը հայտնի է «Ուրարտու. Մոռացված թագավորություն» և «Արարատ-73. Հայկական ֆուտբոլի պատմությունը», ներկայացրել է իր նոր՝ «Արտավազդ 2-րդ. Հռոմի և Պարթևստանի միջև» պատմավավերագրական ֆիլմի թրեյլերը: Ֆիլմը նվիրված է Մեծ Հայքի արքա Արտավազդ Բ-ի՝ Տիգրան Մեծի որդու կյանքին և գահակալությանը, որը դժվարին ընտրության առջև է հայտնվել ժամանակի երկու հզոր կայսրությունների՝ Հռոմի և Պարթևստանի միջև:
Ֆիլմի ստեղծման գաղափարը պատկանում է պատմական գիտությունների թեկնածու և պրոդյուսեր Տիգրան Մանասյանին: Սցենարը գրվել է պատմաբան և գրող Ռուբեն Մանասերյանի և սցենարիստ Արմեն Վաթյանի համահեղինակությամբ: Ֆիլմի ռեժիսորն է Վահան Վարդանյանը, ով նախկինում աշխատել է Ուրարտուի մասին ֆիլմի վրա: Որպես խորհրդատուներ ներգրավված են պատմական գիտությունների դոկտոր Ռուբեն Մանասերյանը և հնագետ Մկրտիչ Զարդարյանը, ինչն ապահովում է ֆիլմի բարձր հավաստիությունն ու գիտական ճշգրտությունը:
Նկարահանումները տեղի են ունեցել Հայաստանում, ներառյալ հատուկ կառուցված տաղավարը Երևանում և բնական տեսարաններ երկրի տարբեր մարզերում: Նախագծում ներգրավված են դերասաններ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից և Ուկրաինայից: Ֆիլմը հասանելի կլինի երեք լեզուներով՝ անգլերեն, հայերեն և ռուսերեն: Պրեմիերան նախատեսված է ապրիլի 25-ին:
«Արտավազդ 2-րդ. Հռոմի և Պարթևստանի միջև» ֆիլմը խոստանում է նշանակալի ներդրում լինել միջազգային ասպարեզում Հայոց պատմության և մշակույթի հանրահռչակման գործում: