Հուլիսին Հայաստանի վավերագրական կինոյի բնագավառում միաժամանակ մեկնարկում են մի քանի առանցքային նախաձեռնություններ, որոնք ոչ միայն խթանում են տեղական կինոարտադրությունը, այլև նպաստում երկրի տեսանելիությանը միջազգային հարթակներում։
Ամառային շրջան՝ փիթչինգների, աշխատարանների և նոր ասոցիացիայի մեկնարկով
Մայիսից սկսած PlatformDoc ծրագրի շրջանակում կազմակերպվել է վավերագրական նախագծերի զարգացման շուրջ երկամսյա աշխատարան, որի հայաստանյան փուլը եզրափակվում է հուլիսի 9-ին EurasiaDoc փիթչինգով։ Այնտեղ կներկայացվեն յոթ խոստումնալից նախագիծ, որոնք ուսումնասիրում են ինքնության, պատերազմի հետևանքների, համայնքային վերափոխման և ընտանեկան անցյալի թեմաները։
Նախագծերից են՝ Նանե Պետրոսյանի «Վայրի նվագախումբ»-ը, Նարինե Կարապետյանի «Իսկ հետո՞»-ն, Մարինե Հովակիմյանի «Զարդ ու քվե»-ն, Աշոտ Հարոյանի «Իսկ դու ինձ սիրո՞ւմ ես»-ը, Ստելլա Համբարյանի «Մանո»-ն, Էվելինա Բարսեղյանի «Show must go on»-ը և Մհեր Ենոքյանի ու Զորուհի Մեջլումյանի «Մինչև դաշտերը սկսվեն»-ը։
Երեք նախագիծ կընտրվի մասնակցելու միջազգային փուլի աշխատարանին՝ հուլիսի 17–22-ը Երևանում։
Նոր ասոցիացիա՝ ոլորտային համախմբման համար
Մեկ այլ կարևոր իրադարձություն է ԱրմԴոկ վավերագրողների հայկական ասոցիացիայի պաշտոնական բացումը՝ հուլիսի 19-ին։ Այս նախաձեռնությունը միտված է միավորելու ոլորտի մասնագետներին, ապահովելու նրանց շահերի պաշտպանությունը և ձևավորելու համագործակցային միջավայր, հատկապես տարածաշրջանային մակարդակով։
Տարածաշրջանային փորձի փոխանակում
Հուլիսի 17–22-ը Երևանում կանցկացվի միջազգային աշխատարան՝ Հայաստանի, Վրաստանի և Իրանի վավերագրողների մասնակցությամբ։ Փորձի փոխանակմանը և նախագծերի զարգացմանն ուղղված հարթակը կներկայացնեն դասընթացավարներ Սամուել Աուբենը (Ֆրանսիա), Նաիրի Հախվերդին և Սիլվա Խնկանոսյանը։ Հուլիսի 19-ի տարածաշրջանային փիթչինգի ժյուրիի կազմում կլինեն նաև ռեժիսորներ Թամարա Ստեփանյանը (Հայաստան/Ֆրանսիա) և Սալոմե Ջաշին (Վրաստան)։
Հանդիպումներ ու հանրային ցուցադրություններ
Հուլիսի 18-ին Common Ground Books & Spirits-ում կկայանա հանդիպում ռեժիսոր Թամարա Ստեփանյանի հետ՝ սկսելով նոր շարք՝ «մեկ հանդիպում՝ մեկ վավերագրող» ձևաչափով։ Հաջորդ օրը՝ հուլիսի 20-ին, նույն վայրում կցուցադրվի «Ավրորայի լուսաբացը»՝ վավերագրական անիմացիոն ֆիլմը։
Այս ամբողջ գործընթացը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը ոչ միայն ստեղծում է վավերագրության ներքին ցանց, այլև դիտարկում է այս ժանրը՝ որպես մշակութային, սոցիալական և միջազգային երկխոսության գործիք։